Wykonywane czynności
Zakres wykonywanych czynności komornicznych
W celu zachowania najwyższej efektywności prowadzonych postępowań,
Komornik dysponuje elektronicznym dostępem do poniższych baz, rejestrów i ewidencji:
Elektroniczne zapytania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS)
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP)
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych (EKW)
Elektroniczne postępowanie upominawcze (E-SĄD)
Centralna Ewidencja Pojazdów (CEPIK)
Centralna informacja o rachunkach bankowych (OGNIVO)
KRZ (Krajowy Rejestr Zadłużnonych)
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)
Egzekucja świadczeń pieniężnych
Egzekucja świadczeń niepieniężnych
Zabezpieczenie
roszczeń
Spis
inwentarza
Protokół stanu faktycznego
Sprzedaż przedmiotu zastawu rejestrowego
FAQ
Często zadawane pytania
Komornik Sądowy to: przedstawiciel władzy publicznej, osoba zaufania publicznego, gwarant wykonalności wyroków sądowych wydawanych w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oraz podmiot posiadający własne kompetencje.
Powierzone przez państwo czynności egzekucyjne komornik wykonuje, używając pieczęci urzędowej z godłem państwa, korzysta też z ochrony prawa karnego przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Podlega szczególnej odpowiedzialności w przypadku popełnienia przestępstw urzędniczych.
Obszarem działania komornika to obszar sądu rejonowego przy którym działa.
Wykaz komorników można odnaleźć na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.
Podstawowym zadaniem komornika sądowego jest prowadzenie egzekucji sądowej, w ramach której, przy zastosowaniu określonych środków przymusu, dąży do wyegzekwowania (ściągnięcia) z majątku dłużnika należności na rzecz wierzyciela.
Egzekucja to działanie przymusowe. Wszczynana jest w momencie, gdy po wcześniejszym przeprowadzeniu sprawy przez sąd i wydaniu tzw. tytułu wykonawczego, w którym zawarte jest nakazanie dłużnikowi określonego zachowania się ( np. spłaty zasądzonej kwoty pieniężnej ) w stosunku do wierzyciela, dłużnik w dalszym ciągu nie wykonuje obowiązku, nie spłaca długu. Komornik w toku postępowania egzekucyjnego stosuje środki przymusu, w celu doprowadzenia do wykonania obowiązku. Są to środki określone w przepisach prawa a polegają na przymusowym zajęciu składników majątku.
z ruchomości
z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń emerytalno-rentowych
z rachunków bankowych,
z innych wierzytelności,
z innych praw majątkowych, jak np. akcji, udziałów,
z nieruchomości,
przez zarząd przymusowy,
przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego.
Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, czyli dokument urzędowy potwierdzający istnienie i zakres kwalifikującego się do egzekucji roszczenia wierzyciela. Tytuł wykonawczy powinien dokładnie precyzować świadczenie, które ma być spełnione oraz osobę wierzyciela i dłużnika. Tytuł wykonawczy wydaje sąd w postępowaniu rozpoznawczym, które poprzedza postępowanie egzekucyjne.
Tytuł egzekucyjny po nadaniu klauzuli wykonalności staje się tytułem wykonawczym.
Tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu nadaje klauzulę wykonalności sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Sąd drugiej instancji nadaje klauzulę, dopóki akta sprawy w sądzie tym się znajdują; nie dotyczy to jednak Sądu Najwyższego. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Klauzulę wykonalności nadaje sąd jednoosobowo na wniosek wierzyciela. Tytułowi wydanemu w postępowaniu, które zostało lub mogło być wszczęte z urzędu, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Nakazowi zapłaty wydanemu w elektronicznym postępowaniu upominawczym nadaje się klauzulę wykonalności z urzędu niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się. (art. 781 – 782 kpc)
To dokument, w którym określony jest dłużnik i wierzyciel oraz świadczenie, które może dochodzić wierzyciel.
Można rozróżnić tytuły egzekucyjne:
-sądowe (wydane przez Sąd tj.: wyroki, nakazy zapłaty, ugody sądowe, postanowienia)
– pozasądowe (wydane przez inne niż sąd podmioty którym prawo nadaje taką możliwość np. banki – tzw. bankowy tytuł egzekucyjny lub notariusze – akt notarialny w którym dłużnik poddał się egzekucji).
Tytułem egzekucyjnym jest:
– orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem;
– orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu;
– inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;
– akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie;
– akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;
– akt notarialny (w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie lub w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności), w którym niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.
Oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji może być złożone także w odrębnym akcie notarialnym. W takim przypadku w akcie notarialnym wskazuje się stosunek prawny, w związku z którym dłużnik poddaje się egzekucji, datę powstania zobowiązania dłużnika, jego treść, a w przypadku zobowiązań z umów wzajemnych – dodatkowo świadczenie wierzyciela z terminem jego wykonania.
Jeśli oświadczenie o poddaniu się egzekucji jest składane w celu zabezpieczenia roszczeń wynikających z zawarcia przez osobę fizyczną umowy pożyczki niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową prowadzoną przez tę osobę albo z zawarcia przez tę osobę innej umowy, do której przepisy o pożyczce stosuje się odpowiednio, wysokość sumy pieniężnej, do której dłużnik poddaje się egzekucji, nie może przekraczać sumy kwoty pożyczki powiększonej o wysokość odsetek maksymalnych obliczonych bezpośrednio od tej kwoty za okres, na który została udzielona pożyczka, wysokości odsetek maksymalnych za opóźnienie obliczonych od kwoty pożyczki za okres do 6 miesięcy oraz maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów, o których mowa w art. 7201 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
To stwierdzenie, że tytuł egzekucyjny uprawnia do wszczęcia egzekucji i nadawana jest co do zasady na wniosek wierzyciela. Tytuł egzekucyjny po nadaniu mu klauzuli wykonalności staje się tytułem wykonawczym i wówczas stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji. Tytuł wykonawczy załącza się do wniosku egzekucyjnego który wierzyciel składa u Komornika.
Do wniosku egzekucyjnego wierzyciel powinien załączyć oryginalny tytuł wykonawczy. Kopia tytułu wykonawczego nie stanowi podstawy wszczęcia egzekucji.
Ustawowe zadania Komornika:
Ustawowe zadania komornika:
Zgodnie z Ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych do zadań komornika należy:
- - wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne (np. opróżnienie lokalu, eksmisję czy wydanie nieruchomości) oraz zabezpieczenie roszczeń, w tym europejskich nakazów zabezpieczania na rachunku bankowym;
- - wykonywanie innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych, wydawanych na podstawie odrębnych przepisów;
- - sporządzanie protokołów stanu faktycznego przed wszczęciem postępowania sądowego lub przed wydaniem orzeczenia;
- - osobiste doręczanie adresatowi zawiadomień i innych dokumentów sądowych za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty (na zlecenie sądu bądź wniosek powoda);
- - sprawowanie urzędowego nadzoru nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami, z przybiciem najniższej bądź najwyższej oferty (na wniosek organizatora licytacji);
- - odnajdywanie oraz egzekwowanie majątku dłużników (na zlecenie wierzyciela);
- - weryfikowanie istnienia treści tytułów wykonawczych wydanych w postępowaniach elektronicznych;
- - zabezpieczanie spadku i sporządzanie spisu inwentarza po spadkodawcy.
Wzory pism do pobrania
- Wniosek o wszczęcie egzekucji KM, GKM
- Wniosek o wszczęcie egzekucji alimenty Kmp
- Wniosek o wszczęcie egzekucji w celu wykonania zabezpieczenia
- Wniosek o poszukiwanie majątku dłużnika.
- Wniosek o wszczęcie świadczenia niepieniężnego
- Wniosek o sporządzenie spisu inwentarza
- Wniosek o bezpośrednie i osobiste doręczenie pisma
- Oświadczenie wierzyciela o wyborze komornika