egzekucja komornicza

Windykacja to nie egzekucja

Egzekucja komornicza

Jeśli wszystkie metody, które do tej pory podjąłeś, nie były skuteczne, zostaje Ci złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej.

Co powinieneś o tym wiedzieć? Jakie procedury może podjąć komornik?

Czym jest tytuł wykonawczy?

Wyjaśniamy na podstawie poniższych informacji. To na podstawie tego dokumentu komornik może podjąć działania. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chyba że ustawa stanowi inaczej. Mocą prawną są w tym przypadku objęte wszelkie decyzje sądowe, które nakazywały dłużnikowi spłatę należności. To również ugoda zawarta przed sądem przez strony. Wiążący jest także akt notarialny. Zawarta w dokumencie klauzula wykonalności jest mobilizacją do przymusowego zajęcia się sprawą wierzyciela.

Jak złożyć wniosek o egzekucję?

Zastosowana przez Ciebie metoda zalicza się do skutecznej windykacji, jednocześnie ostatecznej. Jej końcem jest odzyskanie należności, jednak konsekwencją jest całkowite zerwanie relacji biznesowych z kontrahentem. Złożenie wniosku odbywa się w sposób bardzo jasny i szybki. Możesz w tym celu skontaktować się z kancelarią komorniczą z Twojej okolicy. Do wniosku musisz dołączyć tytuł egzekucyjny, który obliguje to działań egzekucyjnych. Dzięki nim komornik wie, jaki zakres działań może podjąć. Musisz również zaznaczyć formę zwrotu należności. Kwota nie może przekraczać wartości długu. Egzekucja komornicza umożliwia Ci dochodzenieodsetek, gdy sa one zasżadzone w tytule wykonawczym.

Jak wybrać komornika?


Możesz zdecydować się nausługi kancelarii komorniczej pozostającej w rewirze sądu rejonowego właściwego dla zamieszkania dłużnika lub ramach obszaru właściwości sądu apelacyjnego pod który podlega dłużnik. W celu jej znalezienia możesz posłużyć się wyszukiwarką internetową lub wyszukiwarką na stronie internetowej Krajowej Kardy Komorniczej. Jedynym przypadkiem, w którym obowiązuje określony rejon działania, są sprawy związane z nieruchomościami. Wtedy musisz znaleźć komornikawłaściwego miejscowo (miejsca położenia nieruchomości) do prowadzenia egzekucji z nieruchomości.

Jak ściągane są długi?


Istnieją dwa sposoby określenie sposobu uzyskania kwoty pokrywającej dług. Związane one są z majątkiem dłużnika. W pierwszym przypadku, znając mienie danej osoby, możesz wskazać we wniosku na zajęcie konkretnych rzeczy. Obszar działań egzekucji komorniczej jest w tym momencie bardzo mocno zawężony.
Jeśli nie znasz majątku, jakim dysponuje dłużnik, komornik może wszcząć działania poszukiwawcze. Jest to związane z dodatkową opłatą, która po skutecznie przeprowadzonym postępowaniu egzekycyjnym podlega zwrotowi. Dokładnie zapoznaj się więc z kosztami usług kancelarii komorniczej przed zleceniem jej działań, żeby uniknąć nieoczekiwanych kosztów.

Co podlega egzekucji


Ściągniecie długu, możliwe jest poprzez zajęcie komornicze różnego rodzaju mienia. Zaliczają się do niego ruchomości, które mogą być wystawione na licytację. Komornik może zająć również nieruchomości przez wpis do księgi wieczystej i wystawienie go na licytację. Działaniom takim podlega również wynagrodzenie, świadczenie emerytalno-rentowe, rachunek bankowy oraz inne wierzytelności i prawa majątkowe. Egzekucja komornicza obejmuje też akcje, obligacje, udziały w firmach i statki morskie i powietrzne.

Comments are closed.